India ‘A’ beat Kazakhstan in women’s

Mamallapuram: India’s top-seeded “A” team outclassed Kazakhstan 3.5-0.5 for a crucial victory in the 10th and penultimate round of the women’s section of the 44th Chess Olympiad here Monday.

Top player Koneru Humpy returned to victory beating Zhansaya Abdumalik while Tania Sachdev and Bhakti Kulkarni scored against Xeniya Balabayeva and Gulikshan Nakhbayeva respectively. R Vaishali drew with Bibisara Assaubayeva on the second board.

In the Open section, India’s in-form “B” team had to settle for a 2-2 draw with Uzbekistan as in-form D Gukesh lost to Nodirbek Abdusattorov , the reigning world champion in rapid chess.

Teenage GM Gukesh, who scored 8.5 points in nine rounds heading into Monday’s game, faltered against compatriot Abdusattorov in a 72-hit match.

Gukesh’s talented compatriot R Praggnanandhaa beat Javokhir Sindarov after Nihal Sarin and B Adhiban drew against Nodirbek Yakubboev and Jakhongir Vakhidov.

India’s second-seeded ‘A’ team overcame a top-shelf P Harikrishna loss to Param Maghsoodloo to beat Iran 2.5-1.5 and improve their chances of a podium finish.

India’s ‘C’ team (16th seed) were held to a 2-2 draw by 34th-seeded Slovakia.

Armenia, who were top after the eighth round, came back strong to join Uzbekistan again after a 3-1 demolition of Azerbaijan. Armenia and Uzbekistan have racked up 17 match points with one round to go.

India ‘A’ has 16 match points. The number one seed USA came back strong with a convincing 3-1 loss to Turkey and joined India ‘A’ with 16 points.

Important results

Open: India “B” drew with Uzbekistan 2-2 (D Gukesh lost to Nodirbek Abdusattorov, Nihal Sarin drew with Nodirbek Yakkubboev, R Praggnanandhaa beat Javokhir Sindarov, B Adhiban drew with J Vakhidov).

India “A” beat Iran 2.5-1.5 (P Harikrishna lost to Param Maghsoodloo, Vidit S Gujrathi beat M Amin Tabatabeai, Arjun Erigaisi drew with Pouya Idani, SL Narayan beat Bardiya Daneshvar).

India “C” beat Slovakia 2-2 (SS Ganguly drew with Jergus Pechac, SP Sethuraman lost to Viktor Gazik, Karthikeyan Murali drew with Juraj Druska, Abhimanyu Puranik beat Christopher Repka).

Azerbaijan lost to Armenia 1-3, USA beat Turkey 3-1, Serbia drew with Netherlands 2-2, Spain beat Czech Republic 2, 5-1.5, Hungary drew Ukraine 2-2, Germany beat Israel 3-1, England beat Italy 3-1, France drew Lithuania 2-2.

Women: India “A” beat Kazakhstan 3.5-0.5 (Koneru Humpy beat Zhansaya Abdumalik, R Vaishali drew with Bibisara Assaubayeva, Tania Sachdev beat Xeniya Balabayeva, Bhakti Kulkarni beat Gulikshan Nakhbayeva ),

India “B” beat Netherlands 3-1 (Vantika Agrawal lost to Zhaoqin Peng, Padmini Rout beat Machteld van Foreest, Mary Ann Gomes beat Rosa Ratsma, Divya Deshmukh beat Tea Lachava).

India “C” beat Sweden 3-1 (Easha Karavade drew with Pia Cramling, PV Nandhidhaa beat Inna Agrest, Varshini Sahiti drew with Bel Cramling, Pratyusha Bodda beat Viktoria Johansson).

Georgia drew with Poland 2-2, Germany lost with Ukraine 1.5-2.5, Armenia lost with Azerbaijan 0-4, USA beat the Indonesia 3-1, Cuba lost to Slovakia 1.5-2.5, Mongolia drew Bulgaria 2-2, Hungary beat Italy 3.5-0.5.

Comments are closed.